Öne Çıkan Özellikler

Merkez Raporları

Yönetişim ile hizmet verdiğiniz tüm sitelere kuş bakışı bir açıdan bakabilirsiniz. Merkez operasyonlarını yürütebilmek, stratejilerinizi belirleyebilmek, işlerinizi geliştirebilmek için ihtiyaç duyduğunuz mali ya da yönetimsel tüm raporlara ulaşabilirsiniz. Siteleriniz arasında kıyaslama yapabilir, çıkan sonuçlara göre aksiyon almanız gereken alanları belirleyebilirsiniz.

Ödeme Yönetimi

Yönetişim, içerisinde bir banka şubesinin tüm meziyetlerini barındırır. Banka hesaplarınızda gerçekleşen tüm hareketler anlık olarak sisteme yansır, işlemler akıllı algoritmalarla otomatik olarak tanımlanır. Banka hesabınızda ne kadar bakiye olduğunu görür, sistem içerisinden tek tıkla firma / kurum / personel vb. gibi tüm ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı veya yazılı talimatlar ile ya da gerçekleştirdiğiniz işlemleri tekrar tekrar bir sisteme kaydetmekle vakit kaybetmezsiniz. Dilerseniz tüm ödeme süreçlerine onay mekanizması kurgulayabilirsiniz.

Satın Alma

Tüm ürün ve hizmet alımı operasyonları için talepler, teklifler, ihaleler doğrudan platform üzerinden gerçekleştirilir. Satın alma yöntemleri, ödeme şekilleri, fatura ve avans ilişkileri buradan yürütülür. Sistem üzerinden onay süreçleri tamamlanan satın alma işlemleri gerçekleştirilir.

İşletme Projeleri

Bütçelerinizi ve işletme projelerinizi en ince detayları kapsayacak şekilde oluşturabilirsiniz. Giderleri dağıtım şekillerine göre sınıflandırabilir, farklı bağımsız bölümlerin belirli giderlere dahil olmayacak şekilde hesaplamasını yapabilirsiniz. Yalnızca aidat bütçeleri değil; avans, yatırım, yakıt gibi çeşitli bütçelerinizi de sistem içerisinden oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bütçelerin gerçekleşme takibini anlık olarak yapabilirsiniz.

İcra Takibi

Zamanında tahsilatı gerçekleşmemiş borçları bulunan sakinler için çeşitli filtreler kullanarak icra takibi başlatabilirsiniz. İcralık dosyalar ayrı takip edilir, avukat tarafından gerçekleştirilen tahsilatlar bu bölümde işlenir. Avukatlık büroları ile kurulan tüm finansal ve yönetimsel ilişkiler detaylı bir şekilde sistem üzerinden yürütülür.

İletişim

SMS ve e-posta ile personeller ve sakinlerle iletişime geçebilirsiniz. Belirli mesajlarınız için şablonlar oluşturabilir, zamanlanmış mesaj ve bildirimler gönderebilirsiniz. Şikayet, öneri ve talepleri sistem üzerinden alabilir, bunların tüm süreçlerinin takibini yine sistem üzerinden yapabilirsiniz. Etkinlikler düzenleyebilir, bunları sistem üzerinden duyurabilirsiniz.

Denetim

Müşterilerinizi ya da personellerinizi dilediğiniz periyotlarda denetleyebilir, karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Denetim raporlarınızı yönetim ve denetim kurullarıyla paylaşabilirsiniz.

İş Takibi

Sözleşme takibi, bakım ve onarım periyotları, peyzaj çalışmaları ya da kişisel notlar gibi ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir işiniz için hatırlatmalar kullanabilirsiniz. Kişilere işler atayabilir, bilgisi olması gereken kişileri belirleyebilir, takibini sistem üzerinden yapabilirsiniz. Yönetişim ile hiçbir şey gözünüzden kaçmaz.

Yetkilendirme

İş akışlarınız, görev dağılımınız ve farklı uygulamalarınızı kapsayacak şekilde yetkilendirme yapabilirsiniz. Görev, site ya da kullanıcı bazlı farklı yetkiler tanımlayabilirsiniz. Tanımlarınıza göre tüm kullanıcıların sistem içerisinde yapabilecekleri ve görüntüleyebilecekleri farklılaşabilir, süreçlerinize en uygun sorumluluk dağılımları kurgulanabilir.

Diğer Tüm Özellikler

YÖNETİM

Yapılar ve Meskenler

Apartman, site, rezidans, AVM, iş merkezi gibi sınırsız yapı ekleyebilir, bağımsız bölümleri oluşturabilirsiniz. Tek kullanıcı hesabı ile tümüne tek bir noktadan erişim sağlarsınız.

Yönetim Kadrosu

Yönetici, denetçi, temsilci gibi rolleri belirleyip görev ve yetki dağılımınıza göre kişilerin erişimlerini ve sistemde gerçekleştirebilecekleri işlemleri ayrıştırabilirsiniz.

Personeller

Merkezde ve sahada çalışan personelleri sisteme ekleyebilir, bu kişilerle ilgili tüm yönetimsel ve finansal faaliyetleri yürütebilirsiniz.

Malikler ve Sakinler

Yapılara sınırsız sayıda maliki ve sakini ayrı ayrı tanımlayabilir, ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri kaydedebilirsiniz. Bir meskeni birden fazla sakin ya da malik ile eşleştirebilir, kat malikleri ve kiracı / sakinlerin hesaplarını ayrı ayrı takip edebilirsiniz. Giriş-çıkış olması durumunda hesaplar birbirine karışmaz, ayrı ayrı tutulur. Birden fazla hesabı bulunan kişiler tek noktadan tümünü takip edebilir.

Sınırsız Kullanıcı

Personel, malikler ve sakinler, yönetim ve denetim kurulları gibi herhangi bir kullanıcı tipinde sınırsız kişi ekleyebilirsiniz.

Dosyalar

İhtiyaç duyacağınız dosyaların tümünü sistemde barındırabilirsiniz. Evrakları dijital ortamda tutup istediğiniz an istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

FİNANS

Banka Hesapları

Personellere, yönetim ve denetim kurullarına, firmalara ve sitelerinize sınırsız banka hesabı ekleyebilirsiniz. Banka entegrasyonu ile sitenizin tüm banka hesap işlemlerini sistem içerisinden yürütebilirsiniz.

Tahakkuklar

Oluşturduğunuz işletme projelerinin tek tıkla borç planlarını oluşturabilirsiniz. Ölçüm verilerine göre aylık ısınma borçlandırmalarını ve firma borçlandırmalarını yapabilirsiniz.

Tahsilatlar

Banka üzerinden veya sanal ya da sabit POS üzerinden aldığınız tüm tahsilatlarınızı sistem içerisinden yönetebilirsiniz.

Gecikme Tazminatı

Vadesi geçen borçlara mevzuata uygun şekilde otomatik olarak yasal gecikme tazminatları işletilir. Tahsilat ya da tahakkuk eklenmesi durumunda hesaplamalar otomatik olarak güncellenir.

İade / Virman İşlemleri

Alınan ödemeleri iade edebilir, hesaplarınız arası transfer yapabilir, yanlış tahsilatlarda yaşanan karışıklıkları kolayca giderebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme

Kat malikleri borçlarını kredi kartı ile ödeyebilir, Yönetişim bu işlemleri otomatik olarak tanımlar ve hesaplara dağıtır.

MUHASEBE

Tek Düzen Hesap Planı

Yönetişim içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemler sonucunda oluşturulan fiş ve dökümler genel geçer muhasebe kurallarına uygun olarak oluşturulur.

Otomatik Muhasebeleştirme

Herhangi bir muhasebe hesap tanımı ya da muhasebesel bir işlem yapmanıza gerek kalmadan sistemde gerçekleştirdiğiniz her operasyonun otomatik olarak tek düzen hesap planına uygun şekilde muhasebe kayıtları oluşur.

Defterler

Yevmiye defteri, defter-i kebir, yardımcı defterler, mizan ve bilanço gibi ihtiyacınız olan tüm muhasebe raporlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM

Websitesi

Yönetişim ile yönettiğiniz tüm sitelerin kendilerine özel bir websitesi olur. İçerisinde haberler, duyurular ve anketler gibi çeşitli içerikler paylaşılabileceği gibi ek içerikler de isteğinize oluşturulabilir.

SMS / E-Posta Bildirimleri

SMS ve e-posta ile anlık ya da planlanmış bildirimler yapabilirsiniz. Şablonlar oluşturup istediğiniz işlem tipleri için belirli değişkenler kullanarak bildirim gönderebilirsiniz. Duyurular yapabilir, borç bildiriminde bulunabilir, ödeme için teşekkür edebilir, özel günleri kutlayabilir ve diğer tüm mesajlarınızı iletebilirsiniz.

Anketler

Yönetim ile ilgili bütünü ilgilendiren bir karar almak, bir faaliyetle ilgili geri bildirim toplamak vb. tüm ihtiyaçlarınız için anketler ile tüm sakin ve maliklere ulaşabilir, ortak karar veya geri dönüş alınmasını sağlayabilirsiniz.

Hatırlatmalar

Bekleyen işlerinizi sistemsize hatırlatır, yapmanız gerekenlerin gözünüzden kaçmasına engel olur.

Etkinlikler

İster tek sitenizde isterseniz bazı sitelerin ortak katılımları ile etkinlikler düzenleyebilir, etkinliğe ait görselleri ve anketleri depolayabilirsiniz.

Şikayetler / Öneriler / Talepler

Malikler ve sakinler şikayet, öneri ve taleplerini kendi panelleri aracılığıyla doğrudan sistem üzerinden iletebilir, bu iletiler üzerinde gerçekleştirdiğiniz aksiyonları ve işlem durumlarını takip edebilir.

RAPORLAR

Finansal Raporlar

Gelirler, giderler, borçlar, alacaklar vb. tüm finansal hareketlerinizin raporlarını anlık olarak alabilirsiniz. Filtre ve grafik seçeneklerini kullanarak raporlarınızı daha anlaşılır kılabilirsiniz.

Muhasebe Raporları

Mizan, bilanço, muavin dökümleri, yevmiye defteri ve muhasebe fişleri gibi tüm raporlarınız otomatik olarak oluşturulur.

Yönetimsel Raporlar

Bağımsız bölüm listeleri, malik / sakin bilgi raporları, hazirun cetveli, teslim listesi, tebligat listesi vb. yönetim ile ilgili tüm bilgiler sistem üzerinde bulunur, ilgili raporlara kolayca ulaşılır.

Kullanıcı Dostu Detaylı Raporlar

Detaylı, filtrelenebilir ve anlaşılır raporlar ile istediğiniz dokümana kolayca ulaşabilir, dışa aktarabilir ya da çıktısını alabilirsiniz.

KULLANICI İŞLEMLERİ

Yönetimi Güncel Takip Edin

Yönetim ile malikler ve sakinler arasındaki iletişimi sistem üzerinden sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar borç/alacak bakiyelerini, geçmiş dönem işlemlerini, yönetimin sunduğu rapor ve dökümleri görüntüleyebilirler.

Erişilebilirlik

T.C. Kimlik numarası ya da abone numaraları ile tüm malikler ve sakinler sisteme ulaşabilir. Birden çok ya da farklı yapılarda sahip oldukları hesapları tek hesaptan yönetebilirler.

Ekstre / Bakiye Gözlemleme

Malikler ve sakinler detaylı ekstrelerini ve bakiyelerini sistem üzerinden görüntüleyebilir, çıktı alabilirler.

DİĞER

Webden Erişim

Bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet fark etmeksizin internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinden Yönetişim’e erişebilir, her an her yerde işlerinizi takip edebilirsiniz.

Kolay Kullanım

Kullanıcı dostu arayüzü ile Yönetişim her seviyede bilgisayar kullanım tecrübesine sahip kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Güncel Sistem

Yönetişim ile her an en güncel verileriniz ve raporlarınız hazır olur. Birkaç adımda bunlara ulaşır, paydaşlarınıza en doğru bilgileri sağlarsınız. Yönetişim’e eklenen her yeni özellikten herhangi bir bedel ödemeden faydalanabilir, sürekli gelişen ve yenilenen bir sistemin parçası olursunuz.

Güvenlik

Verileriniz en üst düzey güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Müşterilerinizin, çalışanlarınızın ve paydaşlarınızın tüm bilgileri birçok katmandan oluşan güvenlik altyapısı ile emin ellerdedir.

Yedekleme

Yönetişim ile herhangi bir sebeple veri kaybı ya da işlerinizde aksama yaşamazsınız. Sık periyotlarla farklı lokasyon ve kapasitelerdeki sunucularda yedekleme hizmeti sağlanır.

Şeffaflık

Dilediğiniz tüm evrakları, raporları ve çalışmalarınızı erişime açabilir, personel ve maliklerin memnuniyetini artırabilirsiniz.

Destek Ekibi

Size özel müşteri ilişkileri yöneticisi her an telefon, e-posta ya da uzaktan erişim ile ulaşılabilir durumdadır. Problem yaşadığınız bazı noktalarda bunu siz daha iletmeden fark eder, çözümü için en hızlı aksiyonu alır. Gerçekleştireceği ziyaretler ile memnuniyetinizi ölçer, geri bildirimlerinizi toplar ve bizlere iletir.